"Kujawy Bachorne Stare"

(727 wszystkich słów w tym tekście.)
(3015 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku [1]

 

ZespóÅ‚ Folklorystyczny "Kujawy Bachorne Stare" istnieje już 10 lat i cieszy siÄ™ ze swoich osiÄ…gnięć rozsÅ‚awiajÄ…c piÄ™kno naszych Kujaw.PomysÅ‚ powstania zespoÅ‚u zrodziÅ‚ siÄ™ na zebraniu czÅ‚onków ,,ZwiÄ…zku Emeryta, Rencisty i Inwalidy" przy UrzÄ™dzie Gminy w OsiÄ™cinach. We wrzeÅ›niu 1994 r. z inicjatywy przewodniczÄ…cej i czÅ‚onków tegoż zwiÄ…zku powstaÅ‚ pomysÅ‚ na zaÅ‚ożenie zespoÅ‚u Folklorystycznego. Aby znaleźć chÄ™tnych, przewodniczÄ…ca zorganizowaÅ‚a spotkanie i przy ciastku i herbacie zaczÄ™to wspominać jak to niektórzy brali udziaÅ‚ w amatorskich przedstawieniach organizowanych w szkole, przy koÅ›ciele i Straży Pożarnej. ZaczÄ™to przypominać sobie różne wierszyki, piosenki i taÅ„ce, które również zasÅ‚yszane byÅ‚y od naszych rodziców, dziadków i znajomych. Już pod koniec spotkania znaleźli siÄ™ pierwsi chÄ™tni. Byli nimi Teresa Wyrzykowska, Alina Maciejewska, Romana PawÅ‚owska, małżonkowie Maria i StanisÅ‚aw Nowak, Maria i Roman Janiszewscy, Anna MusiaÅ‚ z 5-letniÄ… wnuczkÄ… LidiÄ… MasÅ‚owskÄ…. Na nastÄ™pnym spotkaniu doszli: Andrzej Matuszewski z córkÄ… MonikÄ…, Józef PawÅ‚owski, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Kurant, Kazimierz Byczek. I tak powstaÅ‚ zespóÅ‚ liczÄ…cy 24 osoby, w tym 4 czÅ‚onków kapeli. Kierownikiem zespoÅ‚u zostaÅ‚a p. Teresa Wyrzykowska. PozostaÅ‚a sprawa strojów. ZaczÄ™liÅ›my od szukania czegoÅ› we wÅ‚asnych domach, sklepach z tzw. "odzieżą używanÄ…", wystÄ…piliÅ›my z proÅ›bÄ… do Banku SpóÅ‚dzielczego w OsiÄ™cinach o zakupienie materiaÅ‚u na uszycie choćby części strojów. UdaÅ‚o siÄ™. Bank nie odmówiÅ‚ nam pomocy. Niektóre nasze czÅ‚onkinie umiaÅ‚y szyć i haftować, wiÄ™c zaczÄ™liÅ›my kompletować stroje. Już w lutym 1995 r. na wieczorku karnawaÅ‚owym daliÅ›my pierwszy koncert jako zespóÅ‚ pod nazw, "Kujawy Bachorne". W tym skÅ‚adzie i pod tÄ… nazwÄ… dziaÅ‚aliÅ›my do koÅ„ca 1997 r.

W 1998 r. ZespóÅ‚ podzieliÅ‚ siÄ™ na dwie części, wraz z podziaÅ‚em odeszÅ‚a kierowniczka Teresa Wyrzykowska, zmieniajÄ…c swojÄ… część zespoÅ‚u na "Klub Seniora", który pokazywaÅ‚ obrzÄ™dy obchodzone na Kujawach.
Do jednej i drugiej części zespoÅ‚u doszli nowi czÅ‚onkowie i w ten sposób powstaÅ‚y dwa odrÄ™bne zespoÅ‚y. Nowymi czÅ‚onkami naszego zespoÅ‚u byli: Maria Paszkowska, Danuta ZióÅ‚kowska, Maria Lewandowska, Julian TroszyÅ„ski z wnuczkÄ… PaulinÄ…, BolesÅ‚aw GÅ‚owacki.
Ponieważ dwa zespoÅ‚y nie mogÅ‚y dziaÅ‚ać pod jednÄ… nazwÄ… wiÄ™c do nazwy "Kujawy Bachorne" dopisaliÅ›my "Stare" i od tej pory dziaÅ‚amy jako zespóÅ‚ "Kujawy Stare Bachorne". Jak sama nazwa wskazuje "Stare" dlatego, że jesteÅ›my najstarszymi czÅ‚onkami tegoż zespoÅ‚u oraz Å›piewamy przyÅ›piewki, piosenki i taÅ„czymy stare kujawskie taÅ„ce, tak jak robili to nasi dziadkowie. Na pierwszym spotkaniu podzielonego zespoÅ‚u wybrano nowego kierownika. ZostaÅ‚ nim nasz akordeonista Krzysztof Kurant z Witowa. Choć jest rolnikiem i byÅ‚ soÅ‚tysem, to tak organizuje swoje obowiÄ…zki, że raz w tygodniu spotykamy siÄ™ na próbach. Niektórzy nasi czÅ‚onkowie na próby przyjeżdżajÄ… wÅ‚asnymi samochodami z Piotrkowa, Morzyc, Witowa, PowaÅ‚kowic, DÄ…bia, Borucinka, Samszyc, PuÅ‚kownikowa. Z powodu spraw rodzinnych w roku 2003 kierownik zawiesiÅ‚ swojÄ… dziaÅ‚alność, a po Nim obowiÄ…zki przejÄ…Å‚ Andrzej Matuszewski. Obecnie zespóÅ‚ liczy 25 osób, w tym 5 czÅ‚onków kapeli: Krzysztof Kurant-akordeon, Henryk Jóźwiak-bÄ™ben, Henryk Szynkiewicz skrzypce, Ireneusz Staszak-akordeon i Henryk ZieliÅ„ski-trÄ…bka. Jubileuszu tego nie doczekaÅ‚o dwóch czÅ‚onków kapeli: Kazimierz Byczek-skrzypce i BolesÅ‚aw GÅ‚owacki-skrzypce.
JesteÅ›my zespoÅ‚em pokoleniowym, gdyż należą do niego dzieci, mÅ‚odzież i doroÅ›li. DoroÅ›li sÄ… w wieku od 50-73 lat. ZespóÅ‚ caÅ‚y czas dziaÅ‚a przy G.O.K. w OsiÄ™cinach, finansowo wspIerany przez UrzÄ…d Gminy, bo bez tego wsparcia nie możnaby siÄ™ zaprezentować poza swojÄ… gminÄ…. DziÄ™ki tej finansowej pomocy wyjeżdżamy na zaproszenie do sÄ…siednich gmin, powiatów i województwa. Bardzo czÄ™sto wystÄ™pujemy w Ciechocinku, np: "Jarmark CiechociÅ„ski", powitanie wiosny, w sanatoriach, dla dzieci niepeÅ‚nosprawnych, na zaproszenie Banku SpóÅ‚dzielczego, dla goÅ›ci z Indii oraz "spotkaniu Folkloru Kujaw i Ziemi DobrzyÅ„skiej".
We Włocławku na przeglądzie dorobku Gminy Osięciny, w szkołach na "Dzień Babci i Dziadka", na festynach i piknikach rodzinnych oraz dożynkach.
NajwiÄ™kszÄ… naszÄ… satysfakcjÄ… byÅ‚ wyjazd na przeglÄ…d Folkloru do Rzeszowa, z którego wróciliÅ›my z wyróżnieniem.

W 2002 r. WystÄ™py w Muzeum Etnograficznym w Toruniu wyjazd ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" z Torunia na LitwÄ™.
ZespóÅ‚ braÅ‚ też udziaÅ‚ w Jubileuszu 500-lecia Fary w Bydgoszczy na zaproszenie "twórców ludowych" w Golubiu Dobrzyniu i Bydgoszczy na przeglÄ…dzie Folkloru i wiele jeszcze innych wyjazdów. Ze wszystkich przywozimy skromne nagrody rzeczowe lub pieniężne. Wszyscy jesteÅ›my zadowoleni, że możemy wyciÄ…gać stare korzenie i przekazywać je mÅ‚odemu pokoleniu, aby tradycje i zwyczaje panujÄ…cew naszym regionie oraz Kujawskiej Ziemi nie zaginęły.
I tak dalej kontynuujemy swój folklor.
DziÄ™kujemy wÅ‚adzom samorzÄ…dowym i sponsorom za finansowe wsparcie bez którego nie moglibyÅ›my dziaÅ‚ać.

Tekst pobrany z: http://osieciny.pl/

  
[ Powrót do ZespoÅ‚y folklorystyczne [2] | Spis sekcji [3] ]
_LINKS
  [1] https://archiwum.gok-osieciny.pl/modules/gallery/index.php?name=Sections&req=viewarticle&artid=2&allpages=1&theme=Printer
  [2] https://archiwum.gok-osieciny.pl/modules/gallery/index.php?name=Sections&req=listarticles&secid=1
  [3] https://archiwum.gok-osieciny.pl/modules/gallery/index.php?name=Sections
array(8) { ["version"]=> string(3) "1.0" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(31) "Displays Extra Sections on Site" ["displayname"]=> string(6) "Sekcje" ["regid"]=> string(2) "33" ["directory"]=> string(8) "Sections" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(8) "Sections" }