Gosci: 5 | Uzytkownikow: 0 | Zarejestrowanych: 45 | Ostatni: Ala546
 Logowanie






Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 BIP GOK OsiÄ™ciny
 Twórczość regionu
Poezja
 MiÅ‚osne
 Patriotyczne
 Egzystencjalne
 
10 ostatnich stron
 KiedyÅ› OdejdÄ…
 Na kujawskÄ… nu…
 Po drodze
 Jeszcze mam czas...
 Droga
 Poeta
 Dom
 Jak?
 UpadÅ‚y AnioÅ‚
 Po drugiej stronie
 Info
Wiersze prosimy przesyłać na adres: "GOK" ul. I WP 21, 88-220 Osięciny lub za pośrednictwem naszej strony.
Macie jakieś wątpliwości czy pytania - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do publikacji. Słowo zachęty
 Szukaj w portalu

 Teraz "czatujÄ…"

 Przejdź do czatu
 Statystyki
Użytkownicy:  Użytkownicy:
Ostatni:  Nowy dzisiaj: 0
Ostatni:  Nowy wczoraj: 0
Ostatni:  Razem: 45
Ostatni:  Ostatni:
Ala546
Użytkownicy:  Online
Użytkownicy:  Użytkownicy: 0
Gości:  Gości: 5
Razem:  Razem: 5
Użytkownicy:  Użytkownicy online
Brak użytkowników online
 Admin
 Odwiedziny
Odwiedziło nas

od 03.2007


"Kujawy Bachorne Stare"

(727 wszystkich słów w tym tekście.)
(3005 raz(y) oglądano.)  Strona gotowa do druku

 

ZespóÅ‚ Folklorystyczny "Kujawy Bachorne Stare" istnieje już 10 lat i cieszy siÄ™ ze swoich osiÄ…gnięć rozsÅ‚awiajÄ…c piÄ™kno naszych Kujaw.PomysÅ‚ powstania zespoÅ‚u zrodziÅ‚ siÄ™ na zebraniu czÅ‚onków ,,ZwiÄ…zku Emeryta, Rencisty i Inwalidy" przy UrzÄ™dzie Gminy w OsiÄ™cinach. We wrzeÅ›niu 1994 r. z inicjatywy przewodniczÄ…cej i czÅ‚onków tegoż zwiÄ…zku powstaÅ‚ pomysÅ‚ na zaÅ‚ożenie zespoÅ‚u Folklorystycznego. Aby znaleźć chÄ™tnych, przewodniczÄ…ca zorganizowaÅ‚a spotkanie i przy ciastku i herbacie zaczÄ™to wspominać jak to niektórzy brali udziaÅ‚ w amatorskich przedstawieniach organizowanych w szkole, przy koÅ›ciele i Straży Pożarnej. ZaczÄ™to przypominać sobie różne wierszyki, piosenki i taÅ„ce, które również zasÅ‚yszane byÅ‚y od naszych rodziców, dziadków i znajomych. Już pod koniec spotkania znaleźli siÄ™ pierwsi chÄ™tni. Byli nimi Teresa Wyrzykowska, Alina Maciejewska, Romana PawÅ‚owska, małżonkowie Maria i StanisÅ‚aw Nowak, Maria i Roman Janiszewscy, Anna MusiaÅ‚ z 5-letniÄ… wnuczkÄ… LidiÄ… MasÅ‚owskÄ…. Na nastÄ™pnym spotkaniu doszli: Andrzej Matuszewski z córkÄ… MonikÄ…, Józef PawÅ‚owski, Henryk Jóźwiak, Krzysztof Kurant, Kazimierz Byczek. I tak powstaÅ‚ zespóÅ‚ liczÄ…cy 24 osoby, w tym 4 czÅ‚onków kapeli. Kierownikiem zespoÅ‚u zostaÅ‚a p. Teresa Wyrzykowska. PozostaÅ‚a sprawa strojów. ZaczÄ™liÅ›my od szukania czegoÅ› we wÅ‚asnych domach, sklepach z tzw. "odzieżą używanÄ…", wystÄ…piliÅ›my z proÅ›bÄ… do Banku SpóÅ‚dzielczego w OsiÄ™cinach o zakupienie materiaÅ‚u na uszycie choćby części strojów. UdaÅ‚o siÄ™. Bank nie odmówiÅ‚ nam pomocy. Niektóre nasze czÅ‚onkinie umiaÅ‚y szyć i haftować, wiÄ™c zaczÄ™liÅ›my kompletować stroje. Już w lutym 1995 r. na wieczorku karnawaÅ‚owym daliÅ›my pierwszy koncert jako zespóÅ‚ pod nazw, "Kujawy Bachorne". W tym skÅ‚adzie i pod tÄ… nazwÄ… dziaÅ‚aliÅ›my do koÅ„ca 1997 r.

W 1998 r. ZespóÅ‚ podzieliÅ‚ siÄ™ na dwie części, wraz z podziaÅ‚em odeszÅ‚a kierowniczka Teresa Wyrzykowska, zmieniajÄ…c swojÄ… część zespoÅ‚u na "Klub Seniora", który pokazywaÅ‚ obrzÄ™dy obchodzone na Kujawach.
Do jednej i drugiej części zespoÅ‚u doszli nowi czÅ‚onkowie i w ten sposób powstaÅ‚y dwa odrÄ™bne zespoÅ‚y. Nowymi czÅ‚onkami naszego zespoÅ‚u byli: Maria Paszkowska, Danuta ZióÅ‚kowska, Maria Lewandowska, Julian TroszyÅ„ski z wnuczkÄ… PaulinÄ…, BolesÅ‚aw GÅ‚owacki.
Ponieważ dwa zespoÅ‚y nie mogÅ‚y dziaÅ‚ać pod jednÄ… nazwÄ… wiÄ™c do nazwy "Kujawy Bachorne" dopisaliÅ›my "Stare" i od tej pory dziaÅ‚amy jako zespóÅ‚ "Kujawy Stare Bachorne". Jak sama nazwa wskazuje "Stare" dlatego, że jesteÅ›my najstarszymi czÅ‚onkami tegoż zespoÅ‚u oraz Å›piewamy przyÅ›piewki, piosenki i taÅ„czymy stare kujawskie taÅ„ce, tak jak robili to nasi dziadkowie. Na pierwszym spotkaniu podzielonego zespoÅ‚u wybrano nowego kierownika. ZostaÅ‚ nim nasz akordeonista Krzysztof Kurant z Witowa. Choć jest rolnikiem i byÅ‚ soÅ‚tysem, to tak organizuje swoje obowiÄ…zki, że raz w tygodniu spotykamy siÄ™ na próbach. Niektórzy nasi czÅ‚onkowie na próby przyjeżdżajÄ… wÅ‚asnymi samochodami z Piotrkowa, Morzyc, Witowa, PowaÅ‚kowic, DÄ…bia, Borucinka, Samszyc, PuÅ‚kownikowa. Z powodu spraw rodzinnych w roku 2003 kierownik zawiesiÅ‚ swojÄ… dziaÅ‚alność, a po Nim obowiÄ…zki przejÄ…Å‚ Andrzej Matuszewski. Obecnie zespóÅ‚ liczy 25 osób, w tym 5 czÅ‚onków kapeli: Krzysztof Kurant-akordeon, Henryk Jóźwiak-bÄ™ben, Henryk Szynkiewicz skrzypce, Ireneusz Staszak-akordeon i Henryk ZieliÅ„ski-trÄ…bka. Jubileuszu tego nie doczekaÅ‚o dwóch czÅ‚onków kapeli: Kazimierz Byczek-skrzypce i BolesÅ‚aw GÅ‚owacki-skrzypce.
JesteÅ›my zespoÅ‚em pokoleniowym, gdyż należą do niego dzieci, mÅ‚odzież i doroÅ›li. DoroÅ›li sÄ… w wieku od 50-73 lat. ZespóÅ‚ caÅ‚y czas dziaÅ‚a przy G.O.K. w OsiÄ™cinach, finansowo wspIerany przez UrzÄ…d Gminy, bo bez tego wsparcia nie możnaby siÄ™ zaprezentować poza swojÄ… gminÄ…. DziÄ™ki tej finansowej pomocy wyjeżdżamy na zaproszenie do sÄ…siednich gmin, powiatów i województwa. Bardzo czÄ™sto wystÄ™pujemy w Ciechocinku, np: "Jarmark CiechociÅ„ski", powitanie wiosny, w sanatoriach, dla dzieci niepeÅ‚nosprawnych, na zaproszenie Banku SpóÅ‚dzielczego, dla goÅ›ci z Indii oraz "spotkaniu Folkloru Kujaw i Ziemi DobrzyÅ„skiej".
We Włocławku na przeglądzie dorobku Gminy Osięciny, w szkołach na "Dzień Babci i Dziadka", na festynach i piknikach rodzinnych oraz dożynkach.
NajwiÄ™kszÄ… naszÄ… satysfakcjÄ… byÅ‚ wyjazd na przeglÄ…d Folkloru do Rzeszowa, z którego wróciliÅ›my z wyróżnieniem.

W 2002 r. WystÄ™py w Muzeum Etnograficznym w Toruniu wyjazd ze Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" z Torunia na LitwÄ™.
ZespóÅ‚ braÅ‚ też udziaÅ‚ w Jubileuszu 500-lecia Fary w Bydgoszczy na zaproszenie "twórców ludowych" w Golubiu Dobrzyniu i Bydgoszczy na przeglÄ…dzie Folkloru i wiele jeszcze innych wyjazdów. Ze wszystkich przywozimy skromne nagrody rzeczowe lub pieniężne. Wszyscy jesteÅ›my zadowoleni, że możemy wyciÄ…gać stare korzenie i przekazywać je mÅ‚odemu pokoleniu, aby tradycje i zwyczaje panujÄ…cew naszym regionie oraz Kujawskiej Ziemi nie zaginęły.
I tak dalej kontynuujemy swój folklor.
DziÄ™kujemy wÅ‚adzom samorzÄ…dowym i sponsorom za finansowe wsparcie bez którego nie moglibyÅ›my dziaÅ‚ać.

Tekst pobrany z: http://osieciny.pl/

array(8) { ["version"]=> string(3) "1.0" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(31) "Displays Extra Sections on Site" ["displayname"]=> string(6) "Sekcje" ["regid"]=> string(2) "33" ["directory"]=> string(8) "Sections" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(8) "Sections" }