Gosci: 4 | Uzytkownikow: 0 | Zarejestrowanych: 45 | Ostatni: Ala546
 Logowanie






Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 BIP GOK OsiÄ™ciny
 Twórczość regionu
Poezja
 MiÅ‚osne
 Patriotyczne
 Egzystencjalne
 
10 ostatnich stron
 KiedyÅ› OdejdÄ…
 Na kujawskÄ… nu…
 Po drodze
 Jeszcze mam czas...
 Droga
 Poeta
 Dom
 Jak?
 UpadÅ‚y AnioÅ‚
 Po drugiej stronie
 Info
Wiersze prosimy przesyłać na adres: "GOK" ul. I WP 21, 88-220 Osięciny lub za pośrednictwem naszej strony.
Macie jakieś wątpliwości czy pytania - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do publikacji. Słowo zachęty
 Szukaj w portalu

 Teraz "czatujÄ…"

 Przejdź do czatu
 Statystyki
Użytkownicy:  Użytkownicy:
Ostatni:  Nowy dzisiaj: 0
Ostatni:  Nowy wczoraj: 0
Ostatni:  Razem: 45
Ostatni:  Ostatni:
Ala546
Użytkownicy:  Online
Użytkownicy:  Użytkownicy: 0
Gości:  Gości: 4
Razem:  Razem: 4
Użytkownicy:  Użytkownicy online
Brak użytkowników online
 Admin
 Odwiedziny
Odwiedziło nas

od 03.2007


   Gość specjalny - Krzysztof Pankiewicz  
Autor Ranszy Dodano:  czwartek, 13 listopada 2008


Informacje ogólne 

Krzysztof Pankiewicz          Wczoraj goÅ›ciliÅ›my niezwykÅ‚ego czÅ‚owieka – pana Krzysztofa Pankiewicza – uczestnika wspinaczek tatrzaÅ„skich, alpejskich i wypraw himalajskich. Na zaproszenie Gminnego OÅ›rodka Kultury i Stowarzyszenia Kulturalnego Gminy OsiÄ™ciny niezwykle sugestywnie opowiadaÅ‚ o swoich przeżyciach w górach.
Wszyscy obecni byli mile zaskoczeni wiadomoÅ›ciÄ…, że korzenie rodzinne pana Krzysztofa Pankiewicza wywodzÄ… siÄ™ z Kujaw. Teraz chociaż mieszka w Łodzi to nie zapomniaÅ‚ o swojej rodzinie, znajomych, z którymi caÅ‚y czas utrzymuje kontakt.
          W góry zaczÄ…Å‚ jeździć od 16 roku życia. Jak sam powiedziaÅ‚ „czuje siÄ™ wspinaczem” i sÅ‚uchajÄ…c jego zwierzeÅ„ nie można temu zaprzeczyć. W czasach kiedy zaczynaÅ‚ siÄ™ wspinać sport ten „nie biÅ‚” rekordy popularnoÅ›ci. Obecnie bardzo dużo osób czuje potrzebÄ™ „zdobywania gór”. I jak sam przyznaje pan Krzysztof wystarczy już „sztuczna Å›ciana wspinaczkowa”, aby poczuć to „coÅ›” co ciÄ…gnie nas do wspinania siÄ™. „WystarczÄ… buty i silne palce, nie potrzeba lin”, ale te dwa ostatnie sÅ‚owa trzeba przyjąć z przymrużeniem oka.
MogliÅ›my wysÅ‚uchać jego opowieÅ›ci, kiedy omal nie przypÅ‚aciÅ‚ życiem swojego zafascynowania wspinaniem. „OkoÅ‚o 1.00 w nocy razem ze swoim przyjacielem usÅ‚yszaÅ‚em huk, wÅ‚Ä…czyliÅ›my latarki........ okoÅ‚o 200 metrów od nas zobaczyÅ‚em toczÄ…cy siÄ™ walec Å›nieżny...” Nie docieraÅ‚o to do niego, że to siÄ™ dzieje naprawdÄ™ (możemy tylko sobie wyobrazić co może czuć w tym momencie każdy z nas).

Galeria zdjęć

„Na szczęście byÅ‚a to tylko lawina pyÅ‚owa, niosÅ‚a z sobÄ… podmuch, ale nie posiadaÅ‚a materiaÅ‚u Å›nieżnego”.
         Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje fakt, iż Å›cianÄ™ liczÄ…cÄ… 1200 metrów zdobyÅ‚ razem z przyjacióÅ‚mi w 10 dni. To nie lada wyczyn biorÄ…c pod uwagÄ™ zmieniajÄ…cÄ… siÄ™ pogodÄ™ w górach, ciężar ekwipunku i samopoczucie wspinajÄ…cych.
         Z jego opowiadania i pokazywanych zdjęć jasno i przejrzyÅ›cie można odnieść siÄ™ do ludzi uprawiajÄ…cych tego typu sporty. O wiele bardziej niebezpieczne jest wspinanie siÄ™ zimÄ… aniżeli latem, co jest logiczne. Ciężkich odmrożeÅ„ nie daÅ‚o siÄ™ uniknąć, nawet jemu.
Ale każdy zapalony wspinacz musi się z tym liczyć. Smutna i brutalna prawda została udowodniona na pokazywanych slajdach.
         Wspinaczka to ciężka i mozolna praca, ale i przyjemność, a jakie szczęście po zdobyciu szczytu.
         Co powoduje, że ludzie decydujÄ… siÄ™ na taki sport? – pan Krzysztof tak odpowiedziaÅ‚ „po prostu trzeba lubić te ruchy, jakie wykonuje siÄ™ przy wspinaczce, to sprawia nam radość”. Niekiedy pogoda do wspinania byÅ‚a przepiÄ™kna, jak wyraziÅ‚ siÄ™ nasz gość „raj dla wspinaczy”. Ale trzeba pamiÄ™tać, że „życie w górach nie jest piÄ™kne, idealne”, ale gdzie jest takie życie? – możnaby dodać.
         Jedno ze zdaÅ„, które utkwiÅ‚o mi w pamiÄ™ci, to „że partnera czy przyjaciela nie porzuca siÄ™ nawet wtedy, gdy jest zmarzniÄ™tÄ… bryÅ‚a lodu”. Może siÄ™ zdarzyć przecież taka sytuacja, że jeden z uczestników ugrzęźnie, zachoruje i co wtedy? – wracać samemu? – tutaj pojawia siÄ™ niesamowity dylemat. Ale nie nam to oceniać. Nie możemy deklarować jak byÅ›my siÄ™ zachowali dopóki nie znajdziemy siÄ™ w takiej sytuacji. Tutaj mogÄ™ siÄ™ odwoÅ‚ać do książki Josepha Conrada „Lord Jim”. Kto czytaÅ‚ wie o czym mowa. To kwestia moralnoÅ›ci.
ZdarzaÅ‚y siÄ™ przypadki wielkiej szlachetnoÅ›ci, o tym również mówiÅ‚ nasz gość.
Pan Krzysztof przyznaÅ‚, że w tak ekstremalnym sporcie istniaÅ‚y i istniejÄ… tego typu epizody. I tylko ukÅ‚on w stronÄ™ tych, którzy decydowali siÄ™ nie wracać i pozostać przy partnerze.
         Nasuwa mi siÄ™ na myÅ›l pewien wniosek, który nie jest odkryciem, bo na pewno wielu z was o tym wie, ale niejednokrotnie nie uÅ›wiadamiamy tego sobie. W górach nigdy nie można być zbyt pewnym siebie, trzeba czuć respekt przed naturÄ…. Przyroda, a tym bardziej góry rzÄ…dzÄ… siÄ™ swoimi prawami, które trzeba uszanować, bo inaczej można „nieposÅ‚uszeÅ„stwo” przypÅ‚acić wÅ‚asnym życiem. PrzyrodÄ™ trzeba szanować i nie lekceważyć. To samo prawo dotyczy nas – LUDZI.
         OczywiÅ›cie odkrywać i zdobywać góry, zachwycać siÄ™ ich piÄ™knem to coÅ› niezwykÅ‚ego i tajemniczego. OdkrywajÄ…c Å›wiat, odkrywamy również siebie. Swoje emocje, uczucia, relacje, przezwyciężamy wÅ‚asne „ja”.
AnalizujÄ…c wartoÅ›ci (swoje oczywiÅ›cie) przemierzamy drogÄ™ swoistego rozwoju. Uczymy siÄ™ na swoich doÅ›wiadczeniach. I chyba tak naprawdÄ™ nie jest ważne co robisz, ale jak to robisz i co w tym momencie czujesz, myÅ›lisz i przeżywasz.                  
            I chociaż wiÄ™kszość z nas nie ma możliwoÅ›ci przezwyciężania swoich sÅ‚aboÅ›ci fizycznych w tym ekstremalnym sporcie, to możemy to robić na inne różnorodne sposoby.
            Niejednokrotnie jesteÅ›my, „przerażeni widokiem góry, na którÄ… mamy siÄ™ wspiąć, nie widzimy maÅ‚ych, ale twardych i odpornych na wszystko kamieni, od których moglibyÅ›my rozpocząć budowÄ™ naszego wnÄ™trza, naszÄ… wspinaczkÄ™ wzwyż. I prÄ™dko rezygnujemy z trudnych szczytów na rzecz malowniczych Å‚Ä…k i Å‚atwych do zdobycia równin, czÄ™sto przechodzÄ…cych w depresyjne kotliny...” (tekst zaczerpniÄ™ty zostaÅ‚ z książki, pt.: „MÅ‚odzież pyta” Jana PaÅ‚ygi, Wydawnictwo Królowa ApostoÅ‚ów, Warszawa 1993r).
Jak widzimy szczyty można zdobywać nie tylko fizycznie, ale również duchowo. WiÄ™c nie bójmy siÄ™ zdobywać szczytów, bo „szczyty sÄ… dla nas, a piÄ™kne sÅ‚owa mogÄ… opiewać również nasze czyny.” Nasza wielkość może objawiać siÄ™ „w czynach niezwykÅ‚ych, ale także w dobrym sÅ‚owie, przyjaznym geÅ›cie, uÅ›miechu, którego dzisiaj tak maÅ‚o.” Å»yczliwość wobec drugiej osoby, godnie i z szacunkiem odnosić siÄ™ do siebie nawzajem bez wzglÄ™du na wiek, wyksztaÅ‚cenie, rasÄ™, religiÄ™ czy odmienność kulturowÄ… powinno być domenÄ… postÄ™powania czÅ‚owieka. JesteÅ›my przecież istotami ludzkimi, czyż nie? Z tym pytaniem retorycznym zostawiam Was moi drodzy internauci. 
 
 
Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
Ocena
Gość specjalny - Krzysztof Pankiewicz | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
array(8) { ["version"]=> string(3) "1.3" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(47) "A module to display the news on your index page" ["displayname"]=> string(12) "Artykuły" ["regid"]=> string(1) "7" ["directory"]=> string(4) "News" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(4) "News" }