Gosci: 4 | Uzytkownikow: 0 | Zarejestrowanych: 45 | Ostatni: Ala546
 Logowanie






Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 Menu główne
 BIP GOK Osięciny
 Twórczość regionu
Poezja
 Miłosne
 Patriotyczne
 Egzystencjalne
 
10 ostatnich stron
 Kiedyś Odejdę
 Na kujawską nutę
 Po drodze
 Jeszcze mam czas...
 Droga
 Poeta
 Dom
 Jak?
 Upadły Anioł
 Po drugiej stronie
 Info
Wiersze prosimy przesyłać na adres: "GOK" ul. I WP 21, 88-220 Osięciny lub za pośrednictwem naszej strony.
Macie jakieś wątpliwości czy pytania - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do publikacji. Słowo zachęty
 Szukaj w portalu

 Teraz "czatują"

 Przejdź do czatu
 Statystyki
Użytkownicy:  Użytkownicy:
Ostatni:  Nowy dzisiaj: 0
Ostatni:  Nowy wczoraj: 0
Ostatni:  Razem: 45
Ostatni:  Ostatni:
Ala546
Użytkownicy:  Online
Użytkownicy:  Użytkownicy: 0
Gości:  Gości: 4
Razem:  Razem: 4
Użytkownicy:  Użytkownicy online
Brak użytkowników online
 Admin
 Odwiedziny
Odwiedziło nas

od 03.2007


   Najnowsze informacje o projekcie „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!”  
Autor Ranszy Dodano:  środa, 25 sierpnia 2021


Informacje ogólne Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku realizuje zadanie pt. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”, na które otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzącą z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
    Do tej pory opracowana i wydana została dwuczęściowa publikacja Haft kujawski wczoraj i dziś. Katalog wzorów, będąca kompendium wiedzy na temat historii i współczesności regionalnego haftu oraz zawierająca katalog ściegów, motywów i wzorów niezbędnych w nauce.
    Wielkim zainteresowaniem cieszył się nabór uczestników na warsztaty haftu kujawskiego prowadzony od 21 czerwca br. W jego efekcie utworzono cztery grupy złożone z dziesięciu osób chcących poznać tajniki tej dziedziny rękodzieła ludowego od strony teoretycznej i praktycznej.
    Cykl spotkań warsztatowych rozpoczął się 9 sierpnia br. w Muzeum Etnograficznym we Włocławku oraz w kolejnych dniach w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie i Gminnym Ośrodku Kultury w Osięcinach. Uczestnicy wzięli udział w prelekcji z pokazem multimedialnym na temat rodzimego haftu przygotowanej przez etnografa Dorotę Kalinowską. Otrzymali niezbędne materiały m.in. wcześniej opisaną publikację, gadżety promocyjne, len, nici, igły, kalki. Następnie pod okiem doświadczonych hafciarek Henryki Derezińskiej i Krystyny Zagrabskiej, należących do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, poznawali informacje na temat tkanin, mulin, kordonków, sposobów kalkowania oraz uczyli się podstawowych ściegów, takich jak sznureczek, kładziony, atłasek, dziergany. Na kolejnych warsztatach doskonalić będą zdobyte już umiejętności, poznawać kolejne ściegi (np. Janina, przewlekanie, snutki, zasady kompozycji) oraz przygotowywać pracę, która prezentowana będzie na wystawie podsumowującej projekt, udostępnionej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku 26 listopada br.
    Organizatorzy cieszą się, że zarówno publikacja, jak i warsztaty spotkały się z tak ogromnym zainteresowaniem i pozytywną oceną. Istnieje wielka szansa, że założenie projektu, aby upowszechnić, ożywić, nauczyć haftu kujawskiego zostanie zrealizowane.

    Beata Wąsik

Zadanie pn. „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” z programu „Kultura ludowa i tradycyjna” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zadanie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.



Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
Najnowsze informacje o projekcie „Haft kujawski ginie. Nauczmy, ocalmy!” | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.

Znaki towarowe i nazwy handlowe należą do ich właścicieli. Komentarze są własnością ich autorów. Wszystkie inne materiały © 2006 by GOK.
Ta strona jest oparta na PostNuke, systemie portalowym, napisanym w PHP. PostNuke jest Wolnym Oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU/GPL.

Możesz pobierać nasze niusy, używając pliku Pobierz nasze niusy
array(8) { ["version"]=> string(3) "1.3" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(47) "A module to display the news on your index page" ["displayname"]=> string(9) "Artykuły" ["regid"]=> string(1) "7" ["directory"]=> string(4) "News" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(4) "News" }