Gosci: 234 | Uzytkownikow: 0 | Zarejestrowanych: 45 | Ostatni: Ala546
 Logowanie






Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 BIP GOK OsiÄ™ciny
 Twórczość regionu
Poezja
 MiÅ‚osne
 Patriotyczne
 Egzystencjalne
 
10 ostatnich stron
 KiedyÅ› OdejdÄ…
 Na kujawskÄ… nu…
 Po drodze
 Jeszcze mam czas...
 Droga
 Poeta
 Dom
 Jak?
 UpadÅ‚y AnioÅ‚
 Po drugiej stronie
 Info
Wiersze prosimy przesyłać na adres: "GOK" ul. I WP 21, 88-220 Osięciny lub za pośrednictwem naszej strony.
Macie jakieś wątpliwości czy pytania - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do publikacji. Słowo zachęty
 Szukaj w portalu

 Teraz "czatujÄ…"

 Przejdź do czatu
 Statystyki
Użytkownicy:  Użytkownicy:
Ostatni:  Nowy dzisiaj: 0
Ostatni:  Nowy wczoraj: 0
Ostatni:  Razem: 45
Ostatni:  Ostatni:
Ala546
Użytkownicy:  Online
Użytkownicy:  Użytkownicy: 0
Gości:  Gości: 234
Razem:  Razem: 234
Użytkownicy:  Użytkownicy online
Brak użytkowników online
 Admin
 Odwiedziny
Odwiedziło nas

od 03.2007


   StoÅ‚y Wielkanocne  
Autor Ranszy Dodano:  środa, 31 marca 2010


Informacje ogólne 

GOK, OsiÄ™ciny    Nie da siÄ™ ukryć, że pokaz StoÅ‚ów Wielkanocnych jak najlepiej odzwierciedla niedzielne spotkanie, na którym przywitaliÅ›my niezliczone grono osób przybyÅ‚ych. Bo na stoÅ‚ach goÅ›ciÅ‚y nie tylko pysznoÅ›ci, ale także dekoracyjne rozmaitoÅ›ci. Kwiatowe wiÄ…zanki, przygotowane specjalnie na ten dzieÅ„ wzbudziÅ‚y zachwyt, zapach i podziw:

„Podaj swÄ… dÅ‚oÅ„
Z różą rozkwitÅ‚Ä… jak miÅ‚ość
Oby życia starczyło
Aby zdążyć Ci przysiąc
By zobaczyć jak róża
PÅ‚atki swoje wygrzewa
Jak motyl na niej przysiada
I jak wszystko rozbrzmiewa…”

 – sÅ‚owa te najdobitniej informujÄ…, że czas Å›wiÄ…t Wielkanocnych wielkimi krokami siÄ™ zbliża.
Na stoÅ‚ach mogliÅ›my znów zobaczyć wspaniaÅ‚e wypieki (serniki, makowce, babeczki), sÅ‚odkie, malutkie jajeczka lukrowane i wydmuchiwane .
Wszystkie przygotowane potrawy zostały poświęcone przez księdza proboszcza kanonika Zbigniewa Cabańskiego.
ObowiÄ…zkowo żurek dla smakoszy, a niedaleko peÅ‚en wóz miÄ™snych rozmaitoÅ›ci; kaszanka, salceson, kieÅ‚basa i ogromna szynka – bez sztucznych konserwantów, naturalnie wÅ‚asnej roboty.
DÅ‚ugo by wymieniać co na stoÅ‚ach goÅ›ciÅ‚o, przyznać trzeba jedno – wszystkim smakowaÅ‚o, byÅ‚o przy tym miÅ‚o i goÅ›ci przychodzÄ…cych nie brakowaÅ‚o. W tym miejscu wielki ukÅ‚on wszystkim przygotowujÄ…cym specjaÅ‚y Wielkanocne. ZespóÅ‚ „Kujawioki” i „Borucinianki” wiodÅ‚y prym również i w tym roku.
Kompozycje kwiatowe „wyszÅ‚y” spod rÄ™ki p. M. Ciesielskiej i tutaj również wspaniaÅ‚e gratulacje z naszej strony.


GOK, OsiÄ™ciny     Jeżeli już zostaÅ‚o coÅ› przygotowane dla ciaÅ‚a, to również nie mogliÅ›my ominąć przy tym naszego ducha. Znamy przecież dobrze stare porzekadÅ‚o: „coÅ› dla ciaÅ‚a, coÅ› dla ducha”
Dla prawdziwych wiÄ™c „smakoszy” kulturalnych inspiracji przygotowaliÅ›my koncert. Dlaczego akurat koncert?
Bo tylko w ten sposób można oddać cześć i pamięć najwybitniejszemu kompozytorowi polskiemu – wielkiemu pianiÅ›cie; którym byÅ‚, jest i na zawsze pozostanie Fryderyk Franciszek Szopen (1810-1849). Można w jednym zdaniu wyrazić, że jego muzyka to raj dla uszu. Koncert ten poÅ›wiÄ™cony zostaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie jego życiu, twórczoÅ›ci i muzyce.
Nim mieliśmy zaszczyt wysłuchać jego kompozycji muzycznych przedstawiona została sama postać i życie Szopena.
Pan J. PolaÅ„ski z umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… prawdziwego historyka opowiadaÅ‚ o losach i dziejach Szopena, ale pamiÄ™tajÄ…c o realiach tamtych czasów musiaÅ‚ siÄ™gnąć do retrospekcji. ByÅ‚a wiÄ™c mowa o powstaniu, o zaborach, o królu StanisÅ‚awie, o Napoleonie, o Francji, gdzie ojciec Szopena siÄ™ urodziÅ‚.
O naszym wieszczu polskim również byÅ‚a wzmianka, a nasz Szopen z nim siÄ™ przyjaźniÅ‚ i nie każdy wie, że mówiÅ‚ do niego zdrobniale „Miki”. Mowa oczywiÅ›cie o A. Mickiewiczu. Na uwagÄ™ zasÅ‚użyÅ‚ W. Å»ywny, który byÅ‚ jedynym pedagogiem Szopena.
A jak oceniali Szopena osoby sÅ‚uchajÄ…ce jego muzyki, żyjÄ…ce w jego czasach. Oto tylko niektóre wypowiedzi zanotowane i zachowane ku pamiÄ™ci (a byÅ‚o ich niewÄ…tpliwie o wiele wiÄ™cej);
„Szopen jest objawieniem”,
„….to geniusz muzyczny”,
„…za wszystko co siÄ™ bierze jest niedoÅ›cigÅ‚e”,
„jeżeli ten maÅ‚y chÅ‚opiec zaczyna koncertować to ja zwijam kram”
„….jego fortepian najpiÄ™kniej Å›piewaÅ‚”,
„jego muzyka to armaty ukryte w kwiatach”,
„panowie, kapelusze z gÅ‚ów – oto geniusz”,
„Szopen byÅ‚ królem dźwiÄ™ku”.

 

Otóż warto go byÅ‚o bliżej poznać, warto go wysÅ‚uchać, chociażby z trzech nastÄ™pujÄ…cych powodów: najważniejszy – byÅ‚ naszym rodakiem, potrafiÅ‚ wniknąć w ducha polskiej muzyki ludowej, nowość Å›rodków muzycznych i doskonaÅ‚ość budowy utworów sprawiÅ‚y, że jego dzieÅ‚a majÄ… trwaÅ‚Ä… wartość i znaczenie ogólnoludzkie. I jest czego sÅ‚uchać: polonezy, mazurki, walce, nokturny, preludia, etiudy, impromptu, scherza, ballady, sonaty, ronda, wariacje, fantazja, koÅ‚ysanka, barkarola i in. Nadto kilka utworów na fortepian z orkiestrÄ… (w tym dwa koncerty), kilka utworów kameralnych, pieÅ›ni.
Szopen źródÅ‚o swoich natchnieÅ„ znalazÅ‚ w muzyce ludowej, która bliska powinna być również naszemu sercu. Jego muzyka zostaÅ‚a opracowana na różne instrumenty, powstawaÅ‚y wiersze.
P. Aleksandra Biernacka wykonaÅ‚a m.in. mazurek, walc na skrzypce. P. Dorota CaÅ‚ek przepiÄ™knie zaÅ›piewaÅ‚a „Å»yczenie”, caÅ‚ość dopeÅ‚niÅ‚ p. Jacek PolaÅ„ski grajÄ…c na fortepianie – instrumencie na który tworzyÅ‚ Szopen. Można by nawet pokusić siÄ™ o stwierdzenie, że „muzyka p. J. PolaÅ„skiego wspóÅ‚graÅ‚a ze Å›piewnym gÅ‚osem sopranowym p. D. CaÅ‚ek lub odwrotnie
Poetka p. MaÅ‚gorzata Pietrzak recytowaÅ‚a wiersze sÅ‚awnych pisarzy, których inspirowaÅ‚ talent Szopena, m.in. K. Przerwy-Tetmajera: „CieÅ„ Szopena”. Szopen zwiedziÅ‚ PolskÄ™, byÅ‚ m.in. w Krakowie, Poznaniu, GdaÅ„sku.
W Dusznikach Zdrój odbywajÄ… siÄ™ Festiwale Szopenowskie. Mamy kim siÄ™ pochwalić. MÅ‚odzi kompozytorzy niezwykle sugestywnie umiejÄ… oddać klimat muzyczny geniusza. Na uwagÄ™ zasÅ‚uguje m.in. RafaÅ‚ Blechacz, polski pianista, zwyciÄ™zca XV MiÄ™dzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Szopena. WybitnÄ… postaciÄ… jest również Elżbieta StefaÅ„ska, która gry na fortepianie uczyÅ‚a siÄ™ u swego ojca.
Tak naprawdÄ™ muzykÄ™ naszego rodaka gra każdy, który ceni dobrÄ… jakość i kunszt artystyczny. Wszyscy – bez wzglÄ™du na rasÄ™, czy pÅ‚eć jednoczÄ… siÄ™ w takt muzycznej inscenizacji. ZanikajÄ… podziaÅ‚y, tworzy siÄ™ jedność. „Jedność w caÅ‚oÅ›ci” – to również okreÅ›lenie na muzyczne podboje Szopenowskie. Jak czytamy w pamiÄ™tnikach Paderewskiego: „Ty jesteÅ› z nas, a my jesteÅ›my z Ciebie”. „To wszystko trwa, jak Szopen” – recytacja przypomniaÅ‚a nam o tym.
Poza tym, nie ma co ukrywać w dobie różnorodnej muzyki pragnÄ™liÅ›my przybliżyć akompaniament tego znakomitego kompozytora mÅ‚odemu pokoleniu, aby mogli podziwiać i usÅ‚yszeć kunszt talentu geniusza muzycznego.
MuzykÄ™ Szopena znamionuje liryzm, nieraz o nucie melancholijnej, ale myliÅ‚by siÄ™ ten, kto pomyÅ›li, że akcentów heroicznej siÅ‚y w jego muzyce brak.
Stworzył nowy styl, geniuszem przecież był.
GÅ‚ównÄ… rolÄ™ odgrywaÅ‚a Å›piewność melodii, bogactwo harmonii i ornamentyki. Zdobycze pianistycznej techniki zamknÄ…Å‚ Szopen w Etiudach, nowe formy stworzyÅ‚ w Nokturnach, które zagraÅ‚ nam p. J. PolaÅ„ski.
Szczytem twórczoÅ›ci Szopena sÄ… Preludia, Polonezy, które sÄ… jakby rapsodami rycerskimi i Mazurki, które zdumiewajÄ… różnorodnoÅ›ciÄ… nastroju. Ale tego nie da siÄ™ opisać to po prostu trzeba wysÅ‚uchać i osoby zainteresowane miaÅ‚y tÄ… okazjÄ™.
Zapraszam do galerii upamiętniającej niedzielę palmową.

J.I.

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
Ocena
StoÅ‚y Wielkanocne | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
array(8) { ["version"]=> string(3) "1.3" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(47) "A module to display the news on your index page" ["displayname"]=> string(12) "Artykuły" ["regid"]=> string(1) "7" ["directory"]=> string(4) "News" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(4) "News" }