Gosci: 46 | Uzytkownikow: 0 | Zarejestrowanych: 45 | Ostatni: Ala546
 Logowanie






Problemy z logowaniem?

Jeszcze nie masz konta?
·Zarejestruj się!
 BIP GOK OsiÄ™ciny
 Twórczość regionu
Poezja
 MiÅ‚osne
 Patriotyczne
 Egzystencjalne
 
10 ostatnich stron
 KiedyÅ› OdejdÄ…
 Na kujawskÄ… nu…
 Po drodze
 Jeszcze mam czas...
 Droga
 Poeta
 Dom
 Jak?
 UpadÅ‚y AnioÅ‚
 Po drugiej stronie
 Info
Wiersze prosimy przesyłać na adres: "GOK" ul. I WP 21, 88-220 Osięciny lub za pośrednictwem naszej strony.
Macie jakieś wątpliwości czy pytania - postaramy się na wszystkie odpowiedzieć. Zachęcamy do publikacji. Słowo zachęty
 Szukaj w portalu

 Teraz "czatujÄ…"

 Przejdź do czatu
 Statystyki
Użytkownicy:  Użytkownicy:
Ostatni:  Nowy dzisiaj: 0
Ostatni:  Nowy wczoraj: 0
Ostatni:  Razem: 45
Ostatni:  Ostatni:
Ala546
Użytkownicy:  Online
Użytkownicy:  Użytkownicy: 0
Gości:  Gości: 46
Razem:  Razem: 46
Użytkownicy:  Użytkownicy online
Brak użytkowników online
 Admin
 Odwiedziny
Odwiedziło nas

od 03.2007


   Warsztaty muzyczno-taneczne - Polanica Zdrój  
Autor Ranszy Dodano:  środa, 05 sierpnia 2009


Informacje ogólne 

ODKRYLIŚMY SKARBY ZIEMI KŁODZKIEJ
Warsztaty muzyczno-taneczne
Polanica Zdrój

(20-31.07.2009r)

       Nasza wycieczka rozpoczęła siÄ™ już 20 lipca przejazdem z OsiÄ™cin do Polanicy Zdrój – miejsca naszego (prawie) dwutygodniowego pobytu. Po zapoznaniu siÄ™ z regulaminem uczestnika wycieczki grupa taneczno-muzyczna zostaÅ‚a zakwaterowana w hotelu „Nasz dom”. Nazwa w peÅ‚ni zasÅ‚uguje na takie okreÅ›lenie, bo zostaliÅ›my przywitani bardzo serdecznie. Po kilkugodzinnej jeździe nasze organizmy domagaÅ‚y siÄ™ należytego odpoczynku.
NastÄ™pnego dnia grupa już wypoczÄ™ta byÅ‚a gotowa do zwiedzania i zdobywania nowych terenów górskich i okolicznych miejscowoÅ›ci.
KorzystajÄ…c z autokaru i uprzejmoÅ›ci kierowcy nasza trasa zaczęła siÄ™ od najwiÄ™kszego miasta u podnóża Gór StoÅ‚owych poÅ‚ożonego tuż przy granicy z Czechami, a mianowicie - Kudowy Zdroju. To jedne z najwiÄ™kszych uzdrowisk w Polsce. PodstawÄ™ leczenia stanowiÄ… tu wody mineralne. Nasi milusiÅ„scy mieli okazjÄ™ skosztować wody i ocenić jej walory smakowe. SpacerowaliÅ›my po Parku Zdrojowym, odwiedziliÅ›my PijalniÄ™.

Galeria zdjęć: część 1, część 2, część 3, część 4.

 

 

W okolicach Kudowy Zdroju poÅ‚ożona jest Czermna – jedna z najstarszych wsi, powstaÅ‚a w XIII wieku. To wÅ‚aÅ›nie tam znajduje siÄ™ Kaplica Czaszek, budzÄ…ca grozÄ™ budowla, w której znajduje siÄ™ ponad 3 tys. ludzkich czaszek. CiekawostkÄ… jest, że zaÅ‚ożyÅ‚ jÄ… w 1776 roku proboszcz miejscowej parafii, który zgromadziÅ‚ szczÄ…tki ponad 20 tys. ludzi (ofiar wojen i zarazy). BÄ™dÄ…c tam ma siÄ™ co najmniej dziwne wrażenie. RadzÄ™ osobÄ… wrażliwym tam nie wchodzić.
W autokarowej wycieczce zwiedziliÅ›my malownicze okolice czeskiego miasta – Náchod, gdzie chÄ™tne osoby mogÅ‚y zakupić pamiÄ…tki i sÅ‚ynne czekolady studenckie.
Na mnie niesamowite wrażenie wywoÅ‚aÅ‚ spacer po skalnym labiryncie. BÅ‚Ä™dne SkaÅ‚y, bo to o nich mowa, historycznie nazywane Dzikimi Dziurami to pewien system wÄ…skich szczelin rozcinajÄ…cych warstwÄ™ skaÅ‚ na bloki o wysokoÅ›ci 5-6 m. Trzeba przez nie przejść, a wÄ™drówka trwa okoÅ‚o 50 min. Jest to jedna z gÅ‚ównych atrakcji Parku Narodowego Gór StoÅ‚owych. Adrenalina nam rosÅ‚a gdy jechaliÅ›my do BÅ‚Ä™dnych SkaÅ‚ DrogÄ… Stu ZakrÄ™tów.
OdwiedziliÅ›my również Duszniki Zdrój, miasto kojarzone ze znanÄ… osobistoÅ›ciÄ… – Fryderykiem Chopinem, który przebywaÅ‚ tutaj na kuracji i wÅ‚aÅ›nie w Dusznikach daÅ‚ pierwsze publiczne koncerty na cele dobroczynne.
DziÄ™ki przewodnikowi, który opowiadaÅ‚ nam o wielu ciekawostkach w pamiÄ™ci utkwiÅ‚a data - lipiec 1998 r., kiedy to w Dusznikach nastÄ…piÅ‚a powódź wywoÅ‚ana gwaÅ‚townymi ulewami. Podtopiona zostaÅ‚a zwÅ‚aszcza część zdrojowa, do dziÅ› widać skutki na budynkach, gdzie można zauważyć linie wyznaczajÄ…ce poziom wody.
Oprócz tego zetknÄ™liÅ›my siÄ™ z kulturÄ… i sztukÄ… na najwyższym poziomie – byliÅ›my na MiÄ™dzynarodowym Festiwalu TwórczoÅ›ci DzieciÄ™cej i MÅ‚odzieżowej w Dworku im F. Chopina, gdzie taÅ„cem i Å›piewem zachwyciÅ‚a nas wystÄ™pujÄ…ca mÅ‚odzież, co najmniej tak uzdolniona jak nasza ;) OczywiÅ›cie mieliÅ›my okazjÄ™ przebywać również w Pijalni wód. PrzejeżdżaliÅ›my obok Muzeum Papiernictwa, który jest unikatowym w skali Europy zabytkiem techniki.
Gdy byliÅ›my zdani już na „wÅ‚asne siÅ‚y witalne” ruszyliÅ›my na piesze wycieczki, korzystajÄ…c jednoczeÅ›nie z OÅ›rodka OSIR, gdzie odbywaÅ‚y siÄ™ zajÄ™cia sportowo-rekreacyjne.
GÅ‚ównÄ… i obowiÄ…zujÄ…cÄ… atrakcjÄ… byÅ‚a wÄ™drówka piesza po Polanicy Zdroju – naszym miejscu wypoczynku i pracy. SpacerowaliÅ›my gÅ‚ównym deptakiem Polanicy-Zdroju, rozlegÅ‚ym Parkiem Zdrojowym, gdzie znajduje siÄ™ pijalnia wewnÄ…trz której umiejscowione jest niewielkie muzeum mineraÅ‚ów.
Nasze oczy musiaÅ‚y dostrzec monumentalny budynek sanatorium „Wielka Pieniawa”. Nasze uszy zaÅ› ucieszyÅ‚a muzyka indiaÅ„ska w której królowaÅ‚a fletnia Pana.
PrzepiÄ™kny widok roztaczaÅ‚ siÄ™ z OÅ›rodka rekreacyjnego „Góralka”, gdzie przystanÄ™liÅ›my na krótki odpoczynek.
Niezapomnianą atrakcją okazał się letni tor saneczkowy nad Bystrzycą Dusznicką, gdzie młodzież niejednokrotnie korzystała z przejazdu.
Oprócz zajęć tanecznych prowadzonych przez p. J. Ferchowa przeżywaliÅ›my chwile wspólnego grillowania.
W czasie wolnym uczestnicy przygotowywali siÄ™ do Festiwalu Piosenki Obozowej.
Repertuar Å›piewanych piosenek byÅ‚ różnorodny. Przemek i PaweÅ‚ przygrywali na gitarze. ÅšpiewajÄ…cych nie zniechÄ™ciÅ‚y trudne poczÄ…tki wczucia siÄ™ we wrażliwÄ… duszÄ™ instrumentu. Z ogromnym zapaÅ‚em grupa uczyÅ‚a siÄ™ tekstów wybranych piosenek.
ZdobyliÅ›my Szczytnik (589 m) i weszliÅ›my na taras widokowy z którego rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ przepiÄ™kny widok.

„… - jakiegokolwiek nieba chcesz dotknąć
musisz wejść na szczyt, to znaczy pokonać swoją
słabość, zmęczenie, zniechęcenie,
musisz chcieć i potrafić…” i my to uczyniliÅ›my.

 
ZwiedziliÅ›my kaplicÄ™ zamkowÄ… Matki Bożej Królowej Pokoju nad którÄ… nieprzerwanie duszpasterskÄ… pieczÄ™ peÅ‚niÄ… Misjonarze ÅšwiÄ™tej Rodziny. ZasÅ‚użony odpoczynek czekaÅ‚ na nas w GoÅ›ciÅ„cu Misyjnym im. Ks. Jana Berthiera, gdzie podziwialiÅ›my ciekawe pamiÄ…tki i eksponaty przywiezione przez Misjonarzy z różnych zakÄ…tków Å›wiata.
Dla ochłody i po trudach wspinaczki wybraliśmy się na basen.
Z wielkim entuzjazmem czekaliÅ›my na pokaz „Kolorowej fontanny” w Polanicy Zdroju.
Szlakiem turystycznym odbyliÅ›my pieszÄ… wycieczkÄ™ na Zbójeckie SkaÅ‚y.
Następnego dnia udaliśmy się do Etnograficznego Muzeum Misyjnego przy Klasztorze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi.
Oczywiście jak przystało na obozowe życie nie mogło zabraknąć otrzęsin, gdzie nowo przybyli w nasze szeregi musieli wykonać przygotowane dla nich zadania.
Najtrudniejszym chyba zadaniem dla wszystkich uczestników okazaÅ‚o siÄ™ wejÅ›cie na najwyższy szczyt (919 m) Gór StoÅ‚owych i zarazem najwyższÄ… w Europie górÄ™ zbudowanÄ… z niesfaÅ‚dowanego piaskowca – Szczeliniec Wielki. Przedstawia on różne formy skalne, m.in. „WielbÅ‚Ä…da” czy też „GÅ‚owÄ™ Murzyna”. NajgÅ‚Ä™bsza szczelina o nazwie „PiekieÅ‚ko” ma okoÅ‚o 30 metrów gÅ‚Ä™bokoÅ›ci, chyba zasÅ‚użyÅ‚a na swojÄ… nazwÄ™ – prawda? ;)
MieliÅ›my okazjÄ™ zobaczyć najwyżej poÅ‚ożonÄ… wieÅ› w Górach StoÅ‚owych jakÄ… jest KarÅ‚ów, tam znajduje siÄ™ również Park Dinozaurów.
Nie omieszkaliÅ›my być u podnóża Gór StoÅ‚owych, gdzie poÅ‚ożona jest duża wieÅ› z wyglÄ…du przypominajÄ…ca maÅ‚e miasteczko, jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Sudetach – Wambierzyce. Znajduje siÄ™ tam Sanktuarium, które zwiedziliÅ›my z przewodnikiem, dziÄ™ki czemu mogliÅ›my siÄ™ dowiedzieć czegoÅ› wiÄ™cej na temat tego niezwykÅ‚ego miejsca. A sama miejscowość może siÄ™ kojarzyć z JerozolimÄ….
Warsztaty muzyczno-taneczne minęły bardzo szybko, a szkoda, że wszystko co piÄ™kne trwa tak krótko. ChciaÅ‚oby siÄ™ nawet krzyknąć „chwilo trwaj”. Tych kilkanaÅ›cie dni przeżytych w rodzinnej atmosferze… Tak, tak w rodzinnej. Bo wyjeżdżajÄ…c gdziekolwiek, grupa staje siÄ™ sobie bardzo bliska. ZacieÅ›niajÄ… siÄ™ wiÄ™zy koleżeÅ„stwa i przyjaźni, odkrywane sÄ… relacje miÄ™dzyludzkie, te dobre, ale i te zÅ‚e. Trudy i radoÅ›ci przeżytych dni scalajÄ… jednak wszystkich i w tym tkwi caÅ‚y sekret wspominanych chwil.
Oprócz doskonaÅ‚ej zabawy, doÅ›wiadczyliÅ›my także intensywnej pracy – zajÄ™cia taneczne, doskonalenie swojego charakteru, trudy zdobywania wyznaczonego sobie celu, odpowiedzialnoÅ›ci, samodzielnoÅ›ci - to również realizacja programu, ale bardziej życiowego.
UczyliÅ›my siÄ™ wspóÅ‚pracy, tolerancji, kompromisu. WzrosÅ‚o dziÄ™ki temu poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci, równoczeÅ›nie wzrosÅ‚y taneczne umiejÄ™tnoÅ›ci.
WÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki takim wycieczkom mÅ‚odzież odkrywa nieznane tereny, odkrywa również siebie. Rozwija siÄ™ intelektualnie, fizycznie, spoÅ‚ecznie, moralnie, emocjonalnie i twórczo.
Obserwowanie mÅ‚odzieży w różnych sytuacjach, takich jak: wÄ™drówki po górach, zajÄ™cia taneczne, sportowe, konkursy, gry i zabawy, pozwalajÄ… lepiej poznać każdego indywidualnie.
Każdy uczestnik na zakoÅ„czenie otrzymaÅ‚ honorowy dyplom z mianem, które go najbardziej charakteryzowaÅ‚o.
Żegnając się z uczestnikami opiekunowie życzyli im wszystkiego dobrego, niezapomnianych i beztroskich wakacji, życzliwości i miłości ze strony otaczających ich ludzi i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu.
W drodze powrotnej, przejeżdżajÄ…c przez WrocÅ‚aw korzystaliÅ›my z atrakcji wodnych Aqua Parku i zwiedziliÅ›my ZOO. PrzechodziliÅ›my przez „afrykaÅ„skÄ… sawannÄ™”, gdzie przywitaÅ‚y nas żyrafy, strusie, zebry Chapmana oraz marabuty. OdkryliÅ›my tajemnice Sahary wÅ›ród której królowaÅ‚ wielbÅ‚Ä…d jednogarbny, oryks szablorogi (antylopy), arui (owca grzywiasta) i fenek.
Nie mogÅ‚o zabraknąć króla lwa, wilków, rysiów, serwali, krokodyli.
Niecodziennym wydarzeniem okazaÅ‚o siÄ™ widowisko karmienia niedźwiedzia, który prosiÅ‚ o kawaÅ‚ek miÄ™sa. Królowie przestworzy również widzieliÅ›my i siÄ™ nimi zachwycaliÅ›my. Bociany, czaple, Å‚abÄ™dzie i ptaki drapieżne. DÅ‚ugo by można jeszcze wymieniać, wiÄ™c ten kto nie byÅ‚ musi koniecznie do ZOO wrocÅ‚awskiego pojechać.
W ogrodzie japoÅ„skim również zawitaliÅ›my i „taÅ„czÄ…ce fontanny” nagraliÅ›my. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko pozdrowić wszystkich uczestników.
My (GOK) ze swojej strony życzymy wszystkim „klikajÄ…cym” po Internecie wspaniaÅ‚ych wrażeÅ„ wakacyjnych…i niezapomnianych chwil w gronie najbliższych. 

Jeszcze raz chcielibyÅ›my podziÄ™kować w imieniu uczestników wszystkim, dziÄ™ki którym wyjazd ten zostaÅ‚ zrealizowany: SamorzÄ…dowi Gminy OsiÄ™ciny, Wójtowi Jerzemu Izydorskiemu oraz Poakcesyjnemu Programowi Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW).
 

J.I i P.Z.
 

Wyślij artykuł do znajomych Strona gotowa do druku  
Ocena
Warsztaty muzyczno-taneczne - Polanica Zdrój | Loguj/Utwórz konto | 0 Komentarzy
  
Komentarze są własnością ich twórców. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść.
array(8) { ["version"]=> string(3) "1.3" ["state"]=> string(1) "3" ["description"]=> string(47) "A module to display the news on your index page" ["displayname"]=> string(12) "Artykuły" ["regid"]=> string(1) "7" ["directory"]=> string(4) "News" ["type"]=> string(1) "1" ["name"]=> string(4) "News" }